FCB Award Winners

R. HENRY P. JOHNSON AWARD

Harry Russell
Susan Root
Vernon Lee
Don Cameron
1973 - James Root
1974 - Jody Jackson
1975 - Carl McCoy
1976 - Eric Harris
1978 - William Alfred Ouzts
1979 - Charles Crampton
1980 - James Lamb
1981 - Azalee Cason
1982 - Carmen Alonzo
1983 - Michael E. Taylor
1984 - Paul Edwards
1985 - Charles Rhein
1986 - Louise Peyton
1987 - Jerimiah Randolph
1988 - William Ferrell
1989 - M.W. Marcella
1990 - Donald Wedewer
1991 - Paul Verner
1992 - Patti Davis
1993 - Jewell Thompson
1994 - James Schildt
1995 - Dan Grau
1997 - Donnagene Knutsen
1998 - Teresa Blessing
1999 - Bobbie Probst
2000 - Robert Miller
2001 - Barbara Brown
2002 - Doug Hall
2003 - Debbie Drylie
2004 - Rosanna Lippen
2005 - Lillian Reilly
2006 - John Richards
2007 - Barbara Grill
2008 - Robert A. Jones
2009 - Paul Kaminsky
2010 - Larry Turnbull
2012 - Cathy Alice Koyanagi
2013 - Paul Kurtz Jr.
2014 - Dan and Leslie Spoone
2016 - Kathy Millican

DOLLY GAMBLE AWARD

1960 - Dolly Gamble
1961 - Bea David
1964 - Joe Perez
1970 - Paul Behn
1972 - Cathy Soliday
1976 - Abbey Haven
1977 - Harry Magee, Carl McCoy
1978 - Dean Flewwellin
1980 - Paul Sparkman
1982 - Uneell Hillard
1983 - Connie Rotter
1984 - Vernon Metcalf
1985 - Verna Wiley
1986 - Dr. Eli Dupree
1987 - Walter Jolly
1988 - Terri Blessing
1989 - Linda Jacobson
1990 - Zeena Hogsbro
1991 - Donald J. Weber
1992 - Babs Michaels
1993 - Dolly Dessart
1994 - Michael Gunde
1995 - Nancy Burgess-Hall
1996 - Kathy Warth
1997 - James R. Warth, Jr.
1998 - Bill Probst
1999 - Jesus Garcia
2000 - Nancy Folsom
2001 - Joanne Block
2002 - Mary Hildebrand
2003 - Dr. Marc Gannon
2004 - Dorothy Ferrell
2005 - Alice Warth
2006 - Pat Kracht
2007 - Rita Princivalli
2008 - Gloria Simmons
2009 - Rosanna Lippen
2010 - Andrea Busada
2011 - Eric Jacobson
2012 - Joel Bauer
2013 - Sue Wild
2014 - Alice Fifelski
2015 - Sila Miller
2016 - Paloma Rambana

WILLIAM ALFRED (W. A.) OUZTS AWARD (created 1993)

1993 - Carl McCoy
1995 - Doug Hall
1996 - Winson Knutsen
1997 - Jim Lamb
1998 - Calvert Durden
1999 - Kathy Warth
2001 - James R. Warth, Jr.
2002 - David Brown
2003 - Sharon Youngs
2004 - William Ferrell
2005 - Patti Land
2006 - Linda Jacobson
2007 - Jesus Garcia
2008 - Robert Miller
2009 - William (Bill) Probst
2011 - Debbie Grubb
2014 - Sila Miller
2015 - Paul Edwards

WILLIAM FERRELL "JUST BILL" AWARD (created 2006)

2006 - Dorothy Ferrell
2007 - Nancy Burgess-Hall
2008 - James Kracht
2009 - Sharon K. Youngs
2010 - Doug Hall
2011 - Barbara Ross
2012 - Mike Ulrich
2013 - John Bifield
2014 - Patti Land
2015 - Adam Gaffney

COOKE CHAPTER PRESIDENT'S AWARD (created 1984)

1984 - Jim Lamb
1985 - Jane Hutchinson
1986 - Donnagene Knutsen
1987 - Bertha Mae
1988 - Bill Smith
1989 - Charles Rhein
1990 - Allen Preston
1991 - Pamela Cedar
1992 - Sharon Youngs
1995 - Richard Harris
1996 - Ruth Friends
1997 - Kathy Roans
1998 - Robert A. Jones
1999 - Betty Sparrow
2000 - Bobbie Probst
2001 - Sila Miller
2003 - Delores Wussler
2004 - Corinne Kendrick
2005 - Barbara Brown
2007 - Debbie Downey
2008 - Mike Taylor
2009 - Barbara Grill
2010 - Dan O'Connor
2012 - Debbie Drylie
2013 - Sheila Young

LEGISLATIVE AWARD

1997 - Senator Locke Burt
1998 - Buddy McKay
1999 - Stephen Wise
2000 - James E. King, C. W. (Bill) Young
2003 - Robert (Bob) Rackleff
2005 - Kathy Dent
2007 - Representative Dennis Baxley
2011 - Ray Juda, Lee County Commissioner
2014 - Representative Gus M. Bilirakis
2016 - Orange County Supervisor of Elections, Bill Cowles

PRESIDENT'S SPECIAL AWARD

1985 - Jerry Soule
1986 - Don Cameron
1987 - Floyd Knutsen
1987 - Michael Taylor
1988 - Paul Verner
1989 - William Alfred Outzs
1990 - Vincent Mistretta
1993 - Tomoka Correctional Institute
1994 - Laurie Verner, Zeena Hogsbro
1995 - Teresa Blessing
1997 - Jim Lamb
1998 - Senator James S. Hargrett Jr.
2001 - Thomas Blue, Sr., Winson Knutsen
2002 - Jim Kracht, Patti Davis, Sharon Youngs, Debbie Grubb
2003 - Sila Miller
2004 - Carl McCoy, Jay Bader
2005 - Jesus Garcia, Robert Miller
2006 - Debbie Grubb, Sally Benjamin
2007 - Barbara Coleman, Sally Benjamin
2008 - Linda Jacobson
2009 - Barbara Grill, Sheila Young
2010 - David and Patti Land, Paul Edwards
2012 - Linda and Eric Jacobson
2013 - James Kracht
2014 - Sally Benjamin
2015 - Michael Ulrich
2016 - Mikey Wiseman

MOBILITY AWARD

2008 - Thomas Ray
2009 - Joany Orozco

OUTSTANDING HIGH SCHOOL SENIOR AWARD

2008 - Michelle Bienstock

2012 Chapter Recognition Awards

Halifax Council: Mary Tyson, Royal Electronics
Greater Orlando Council of the Blind: Gerry Idler
Clay Council of the Blind: Pat Southwell
Venice Council of the Blind: Claire and Richard Leite
Miami-metro: Minnie Williams, Lorraine Clement

2013 Chapter Recognition Awards

Clay: Al Keithan
Greater Orlando: Kelly James
Halifax: Mark Lear, Chief William Hall
Pinellas: Lucille J. Gradel, Kathy Millican
Southwest: Dixie Dix
Venice: Viola Soroka

2014 Chapter Recognition Awards

Clay: Jeff Leverenz
Greater Orlando: Lois Clark
Halifax: Mike Bowmer
Halifax: South Daytona Police Dept.
Pinellas: Eugene C. Batke
Southwest: Mike Ulrich

2015 Chapter Recognition Awards

Clay: Michael Taylor
GDUF: Donna Corson
GOCB: Patricia Cordell
HCB: Police Chief Michael Chitwood
Pinellas: Doug Towne

2016 Chapter Recognition Awards

Clay: Debbie Drylie
FCCLV: Sharon Youngs
Greater Orlando Council of the Blind: Gary Sinclair
GDUF (Guide Dog Users of Florida): Lois Butterfield
Halifax: Nicholas McNeill
The Rehabilitation Center for the Blind and Visually Impaired
Miami-metro: Julien Clement
Patrick Clement
Elvin Clement
Pinellas: Greg Lindberg